CORSAIR
Corsair ML140 140mm PWM Premium Magnetic Levitation Fan – 2 Pack
Out of stock
Couldn't load pickup availability
Specifications
Specifications
Storage
| RPM | 400 - 2000 +/-10% RPM |
|---|
Cooling & Fans
| Fan Size | 140.0 mm |
|---|---|
| Fan Airflow | 12 - 97 CFM |
| Fan Air Pressure | 0.2 - 3.0 mm H2O |
| Fan Noise Level | 10 - 36 dBA |
| Bearing Type | Magnetic Levitation |
| PWM | Yes |
| Flow Type | Static Pressure |
Power
| Power Connector | 4 Pin |
|---|---|
| Power Draw | 0.259 A |
| Operating Voltage | 7 V - 12 V |
Dimensions
| Length | 14.8 cm |
|---|---|
| Width | 18.0 cm |
| Height | 7.2 cm |
Other
| Series | ML Series |
|---|---|
| Package Quantity | 2 Pack |
Product Details
Product Details
CORSAIR ML140 fans are designed for performance and longevity. Their magnetic levitation bearings make them one of the quietest models you'll find, and their custom rotor design ensures efficient airflow. They also vary fan speed via PWM control for truly precise tuning.
If NASA Designed a Computer Case Fan – This Would Be It
The new Magnetic levitation series of fans from Corsair provide the finest airflow with high static pressure, while also producing considerably less noise than previous generations. This is due to the design, which includes a combination of engineered rotors and magnetic levitation technology.
Magnetic Bearing Technology
Harnessing magnetic levitation technology, the Device promises cleaner sound performance, even longer working life as well as less noise.
Custom Rotor Design
Corsair delivers the perfect balance between high static pressure and high airflow, operating flawlessly in the most challenging environments.
Extensive Control Range
A 2,000 RPM PWM control range gives you total control between low noise and absolute performance.
Warranty
Warranty
Manufacturer warranty 5 Years Limited
This product is covered by the manufacturer's warranty. For claims, faults or returns, see our warranty & returns policy.
Read our warranty policyYour payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.