CORSAIR
Corsair ML120 PRO LED Blue 120mm PWM Premium Magnetic Levitation Fan
Out of stock
Couldn't load pickup availability
Specifications
Specifications
Storage
| RPM | 400 - 2400 +/- 10% RPM |
|---|
Cooling & Fans
| Fan Size | 120.0 mm |
|---|---|
| Fan Airflow | 12 - 97 CFM |
| Fan Air Pressure | 0.2 - 3.0 mm H2O, 0.2 - 4.2 mm H2O |
| Fan Noise Level | 16 – 37 dBA |
| Bearing Type | Magnetic Levitation |
| PWM | Yes |
| Flow Type | Static Pressure |
Power
| Power Connector | 4 Pin |
|---|---|
| Power Draw | 0.299 A |
| Operating Voltage | 10.8 V - 13.2 V |
Lighting
| LED Colour | Blue |
|---|
Dimensions
| Length | 15.8 cm |
|---|---|
| Width | 13.4 cm |
| Height | 3.4 cm |
Other
| Series | ML Series |
|---|---|
| Package Quantity | 1 Pack |
Product Details
Product Details
CORSAIR ML120 PRO LED fans are designed for performance and longevity. Their magnetic levitation bearings make them one of the quietest models you'll find, and their custom rotor design ensures efficient airflow. They also vary fan speed via PWM control for truly precise tuning.
If NASA Designed a Computer Case Fan – This Would Be It
The new Magnetic levitation series of fans from Corsair provide the finest airflow with high static pressure, while also producing considerably less noise than previous generations. This is due to the design, which includes a combination of engineered rotors and magnetic levitation technology.
Magnetic Bearing Technology
Harnessing magnetic levitation technology, the Device promises cleaner sound performance, even longer working life as well as less noise.
Custom Rotor Design
Corsair delivers the perfect balance between high static pressure and high airflow, operating flawlessly in the most challenging environments.
Colour Customisation
Replaceable corners mounted to anti-vibration rubber dampers allow you to match your fans with the rest of your build while delivering quiet operation at higher speeds.
Bold LEDs
Available in Red, White or Blue, the ultra-bright LEDs mounted to the centre harness output a vivid blast of light and colour.
Extensive Control Range
With a 2,000 RPM PWM control range, the ML Series fans deliver total control between low noise and airflow without compromise.
Warranty
Warranty
Manufacturer warranty 5 Years Limited
This product is covered by the manufacturer's warranty. For claims, faults or returns, see our warranty & returns policy.
Read our warranty policyYour payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.