CORSAIR
Corsair LL140 RGB 140mm Dual Light Loop RGB LED PWM Fan
Out of stock
Couldn't load pickup availability
Specifications
Specifications
Storage
| RPM | 600 - 1300 +/- 10% RPM |
|---|
Cooling & Fans
| Fan Size | 140.0 mm |
|---|---|
| Fan Airflow | 51.5 CFM |
| Fan Air Pressure | 1.52 mm H2O |
| Fan Noise Level | 25 dBA |
| Bearing Type | Hydraulic |
| PWM | Yes |
| Flow Type | Static Pressure |
Power
| Power Connector | 4 Pin |
|---|---|
| Power Draw | 0.30 A |
| Operating Voltage | 7 V - 13.2 V |
Lighting
| LED Colour | RGB |
|---|
Dimensions
| Length | 17.8 cm |
|---|---|
| Width | 15.4 cm |
| Height | 4.0 cm |
Other
| Series | LL Series |
|---|---|
| Compatibility | CORSAIR iCUE, CORSAIR LINK |
| Package Quantity | 1 Pack |
Product Details
Product Details
This CORSAIR LL140 RGB LED PWM fan is equipped with 16 independent RGB LEDs across two separate light loops, providing vibrant lighting and visual effects.
Let Your Lights Do the Talking
The CORSAIR LL140 RGB fan is ideal for gamers seeking exceptional airflow, quiet operation, and strong illumination. Gets your PC back into the game.
Create a Symphony of Color
The CORSAIR LL140 RGB LED PWM fan boasts 16 independent RGB LEDs across two separate light loops to create vibrant lighting and visual effects.
Two RGB Light Loops
With 16 independent RGB LEDs in every fan and split between two separate light loops, you can customize your look however you want.
Expansion Kit
The RGB functionality of this product requires an RGB Lighting hub and Lighting Node PRO.
Complete PWM Control
Dynamically control fan speed from 600 RPM to 1,300 RPM to minimize noise or maximize airflow.
Created for Quiet
140mm Fan blade engineered for low-noise operation without sacrificing performance.
Complete Cooling Control
You can control the speed of the fan anywhere from 600 RPM to 1,300 RPM for precise noise and airflow adjustment, thanks to the optimized 140mm fan blade and PWM control.
Unite Your Setup
CORSAIR iCUE software links your whole setup together, resulting in a completely immersive ecosystem with easy controls.
Note: This product is intended as an expansion of the LL140 RGB LED 2 fan kit with Lighting Node PRO.
Warranty
Warranty
Manufacturer warranty 2 Years
This product is covered by the manufacturer's warranty. For claims, faults or returns, see our warranty & returns policy.
Read our warranty policyYour payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.