CORSAIR
Corsair LL120 RGB 120mm Dual Light Loop RGB LED PWM Fan - 3 Pack with Lighting Node PRO
Out of stock
Couldn't load pickup availability
Specifications
Specifications
Storage
| RPM | 600 - 1500 +/- 10% RPM |
|---|
Cooling & Fans
| Fan Size | 120.0 mm |
|---|---|
| Fan Airflow | 43.25 CFM |
| Fan Air Pressure | 1.61 mm H2O |
| Fan Noise Level | 24.8 dBA |
| Bearing Type | Hydraulic |
| PWM | Yes |
| Flow Type | Static Pressure |
Power
| Power Connector | 4 Pin |
|---|---|
| Power Draw | 0.30 A |
| Operating Voltage | 7 V - 13.2 V |
Lighting
| LED Colour | RGB |
|---|
Dimensions
| Length | 13.6 cm |
|---|---|
| Width | 17.8 cm |
| Height | 10.2 cm |
Other
| Series | LL Series |
|---|---|
| Compatibility | CORSAIR iCUE, CORSAIR LINK |
| Package Quantity | 3 Pack with Lighting Node PRO |
Product Details
Product Details
These CORSAIR LL120 RGB LED PWM fans are each equipped with 16 independent RGB LEDs across two separate light loops, providing vibrant lighting and visual effects.
Let Your Lights Do the Talking
The CORSAIR LL120 RGB fan is ideal for gamers seeking exceptional airflow, quiet operation, and strong illumination. Gets your PC back into the game.
Create a Symphony of Color
The CORSAIR LL120 RGB LED PWM fan boasts 16 independent RGB LEDs across two separate light loops to create vibrant lighting and visual effects.
Two RGB Light Loops
With 16 independent RGB LEDs in every fan and split between two separate light loops, you can customize your look however you want.
Complete PWM Control
Dynamically control fan speed from 600 RPM to 1,500 RPM to minimize noise or maximize airflow.
Created for Quiet
120mm Fan blade engineered for low-noise operation without sacrificing performance.
Complete Cooling Control
You can control the speed of the fan anywhere from 600 RPM to 1,500 RPM for precise noise and airflow adjustment, thanks to the optimized 120mm fan blade and PWM control.
Unite Your Setup
CORSAIR iCUE software links your whole setup together, resulting in a completely immersive ecosystem with easy controls.
Warranty
Warranty
Manufacturer warranty 2 Years
This product is covered by the manufacturer's warranty. For claims, faults or returns, see our warranty & returns policy.
Read our warranty policyYour payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.