CORSAIR
Corsair iCUE SP140 RGB ELITE 140mm PWM Fan
Out of stock
Couldn't load pickup availability
Specifications
Specifications
Storage
| RPM | 450 - 1200 +/- 10% RPM |
|---|
Cooling & Fans
| Fan Size | 140.0 mm |
|---|---|
| Fan Airflow | 23.07 – 68.11 CFM |
| Fan Air Pressure | 0.26 – 1.66mm H2O |
| Fan Noise Level | 18 – 26.8 dBA |
| Bearing Type | Hydraulic |
| PWM | Yes |
| Flow Type | Static Pressure |
Power
| Power Connector | 4 Pin |
|---|---|
| Power Draw | 0.30 A |
| Operating Voltage | 6 V - 13.2 V |
Lighting
| LED Colour | RGB |
|---|
Dimensions
| Length | 17.4 cm |
|---|---|
| Width | 15.4 cm |
| Height | 3.8 cm |
Other
| Series | SP RGB ELITE |
|---|---|
| Package Quantity | 1 Pack |
Product Details
Product Details
CORSAIR iCUE SP140 RGB ELITE Performance Fan contains eight bright, individually addressable RGB LEDs that create vivid lighting in your system.
Corsair Airguide Technology
SP RGB ELITE series fans utilize anti-vortex vanes to direct airflow and concentrate cooling, improving cooling whether used as intake, exhaust or mounted to a liquid cooling radiator or heatsink.
Mesmerizing RGB Lighting
Eight Individually Addressable RGB LEDs line the central fan hub and diffuse outwards through the semi-opaque fan blades for a subtle and elegant glowing effect.
Your Setup at Your Command
With the included* iCUE Lighting Node CORE, you can create vivid lighting effects, bringing your system to life with dynamic RGB lighting using our powerful iCUE software.
* Lighting Node Core is included on multi-packs only but can be purchased separately
Low-Noise, High-Performance
With noise levels as low as 6 dBA, the SP RGB ELITE’s translucent fan blades provide ample airflow while still letting your RGB lighting shine through.
Unite Your Setup
CORSAIR's iCUE software unites all of your devices for a complete, immersive lighting experience with easy controls.
Warranty
Warranty
Manufacturer warranty 2 Years
This product is covered by the manufacturer's warranty. For claims, faults or returns, see our warranty & returns policy.
Read our warranty policyYour payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.