CORSAIR
Corsair Air Series AF140 Red LED 140mm Fan – 2 Pack
Out of stock
Couldn't load pickup availability
Specifications
Specifications
Storage
| RPM | 1150 +/- 10% RPM |
|---|
Cooling & Fans
| Fan Size | 140.0 mm |
|---|---|
| Fan Airflow | 62 CFM |
| Fan Air Pressure | 1.43 mm H2O |
| Fan Noise Level | 26 dBA |
| Bearing Type | Hydraulic |
| Flow Type | Static Pressure |
Power
| Power Connector | 3 Pin |
|---|---|
| Power Draw | 0.30 A |
| Operating Voltage | 7 V - 12 V |
Lighting
| LED Colour | Red |
|---|
Dimensions
| Length | 16.4 cm |
|---|---|
| Width | 14.6 cm |
| Height | 3.2 cm |
Other
| Series | Air Series |
|---|---|
| Package Quantity | 2 Pack |
Product Details
Product Details
CORSAIR AF140 LED cooling fans provide everything you need for your PC and help maintain its optimum performance. It reduces noise, provides excellent cooling quality, and comes with bright LED lighting so you'll never miss it in the dark.
Diffused Led Illumination
The blade's opaque design creates an incredible effect that is both aesthetically pleasing and functionally helpful.
High Airflow
Up to 62 cubic feet per minute of airflow at the peak of 1,150 revolutions per minute.
Low-Noise Operation
The custom fan blade and rubberized hydraulic bearing on this system allow it to operate more quietly.
The Best of Airflow and Static Pressure
The CORSAIR AF 140 offers the perfect combination of high airflow and strong static pressure, making it an excellent product for use as either a case fan or with any CORSAIR Hydro Series Liquid CPU coolers.
Warranty
Warranty
Manufacturer warranty 2 Years
This product is covered by the manufacturer's warranty. For claims, faults or returns, see our warranty & returns policy.
Read our warranty policyYour payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.