CORSAIR
Corsair AF120 ELITE High-Performance 120mm PWM Fluid Dynamic Bearing Fan
Out of stock
Couldn't load pickup availability
Specifications
Specifications
Storage
| RPM | 400 - 1850 +/- 10% RPM |
|---|
Cooling & Fans
| Fan Size | 120.0 mm |
|---|---|
| Fan Airflow | 10.9 - 59.1 CFM |
| Fan Air Pressure | 0.09 - 1.93 mm H2O |
| Fan Noise Level | 31.5 dBA |
| Bearing Type | Fluid Dynamic |
| Flow Type | Static Pressure |
Power
| Power Connector | 4 Pin |
|---|---|
| Power Draw | 0.38 A |
Dimensions
| Length | 12.0 cm |
|---|---|
| Width | 2.5 cm |
| Height | 12.0 cm |
Other
| Series | AF Elite Series |
|---|---|
| Package Quantity | 1 Pack |
Product Details
Product Details
The CORSAIR AF120 ELITE High-Performance 120mm PWM Fluid Dynamic Bearing Fan is designed for powerful cooling, quiet operation, and durability. It combines a low-noise design with CORSAIR AirGuide technology to create an efficient fan that will last you a long time.
High-Performance Cooling
The ideal cooling fans for your PC provide optimal airflow to keep components cool at low to medium speeds.
With up to 59.1CFM of airflow at peak 1,850 RPM, AF ELITE Series fans deliver the perfect balance between low noise, strong static pressure, and high airflow without compromising performance.
Powerful Guided Airflow
CORSAIR's AirGuide technology employs anti-vortex vanes to concentrate airflow, resulting in enhanced cooling performance for your system's components.
As Quiet as A Whisper
Thanks to its low-noise design, the AF ELITE Series fan spins as quietly as 31.5 dba.
Designed to support Zero RPM mode, AF ELITE fans eliminate fan noise by only spinning up when temperatures reach the threshold you've set using CORSAIR's iCUE software with a CORSAIR COMMANDER fan controller (sold separately).
Exceptional Durability
A fluid dynamic bearing reduces friction with lubricant between the shaft and bearing, ensuring exceptional durability and lifespan with minimal noise.
Warranty
Warranty
Manufacturer warranty 2 Years
This product is covered by the manufacturer's warranty. For claims, faults or returns, see our warranty & returns policy.
Read our warranty policyYour payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.