ASUS
ASUS TUF Gaming TF120 ARGB 120mm Black PWM Fan
Out of stock
Couldn't load pickup availability
Specifications
Specifications
Storage
| RPM | 1900 +/-10% RPM |
|---|
Cooling & Fans
| Fan Size | 120.0 mm |
|---|---|
| Fan Airflow | 76 CFM |
| Fan Air Pressure | 2.5 mm H2O |
| Fan Noise Level | 29 dBA |
| Bearing Type | Advanced Fluid Dynamic Bearing |
| PWM | Yes |
| Flow Type | Static Pressure |
Power
| Power Connector | 3 Pin |
|---|---|
| Power Draw | 0.24 A |
| Operating Voltage | 5 V - 13.2 V |
Lighting
| LED Colour | RGB |
|---|
Dimensions
| Length | 10.0 cm |
|---|---|
| Width | 10.0 cm |
| Height | 10.0 cm |
Other
| Series | TUF Gaming |
|---|---|
| Compatibility | AURA Sync |
| Package Quantity | 1 Pack |
Product Details
Product Details
TUF Gaming TF120 ARGB chassis fan delivers high performance and durability in a rainbow of colour.
Lighting the Way
The TUF Gaming TF120 ARGB system fan brings new layers of coolness to your build. Its high-luminance, double-layer LED array pumps out deeply saturated colours against a backdrop of high airflow, low noise, and rugged durability, leaving the competition completely in the dark.
Exemplary Performance, Deliberately Balanced
Rotor. Bearings. Electronics. All are optimized to pump out a class-leading 76 CFM, low noise, and balanced static pressure, making the TUF Gaming TF120 ARGB ideal for all chassis positions or radiators that feature low or medium-density fin arrays.
- 2.5mm H2O Static Pressure
- 29dB(A) Noise Level
- 76CFM Max Airflow
Advanced Fluid Dynamic Bearing - Fidget-Free Spinner
The TF120 rotor assembly spins on an advanced fluid dynamic bearing rated for up to 250,000 hours of trouble-free operation.
Enlighten the Load
PWM control grants a 250 RPM to 1900 RPM control range, letting you configure a speed curve that smoothly ramps from near-silent operation during light loads, to greater airflow when the going gets tough.
Dampen Those Vibes
2 mm anti-vibration pads are pre-installed at all four corners, keeping noise and vibration to a minimum.
Colourful Diversity
The TF120 features an addressable double-layer LED array that emits light evenly through each fan blade, leaving conventional RGB fans looking washed out. The dual-layer LED structure also facilitates a range of unique lighting effects to make any gaming rig pop.
Wonderfully Lit
Aura Sync enables lighting to be customized and then coordinated with a huge range of compatible hardware.
Two Distinct Flavors
The TF120 ARGB also comes in white, for builders seeking to match a lighter aesthetic or establish contrast for their custom rig.
Note: Advanced lighting effects require a TUF Gaming ARGB controller, only available in a three-pack of the TF120 ARGB fan.
Warranty
Warranty
Manufacturer warranty 2 Years
This product is covered by the manufacturer's warranty. For claims, faults or returns, see our warranty & returns policy.
Read our warranty policyYour payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.